کمبود بودجه و بحران مالی صدا و سیما موضوعی است که این سازمان را به ویژه در یک سال اخیر به شدت درگیر خود کرده است. روندی که نه تنها بوی بهبود از آن شنیده نشده است بلکه طولانی* شدن پروسه آن جدول پخش تلویزیون ــ علی الخصوص در حوزه آثار نمایشی که پرهزینه*تر هستند ــ را در ماه*های آتی تهدید می*کند. شاید به جرات بتوان گفت جز تعداد معدودی از تهیه*کنندگان که پروژه*ای برای تولید ــ آن هم اکثرا مناسبتی ــ در دست دارند و البته برخی که در این نابسامانی* بیش از یک پروژه را تهیه می*کنند، اکثر تهیه*کنندگان آثار نمایشی تلویزیون نزدیک به یک سال است که بیکار هستند و برای امرار معاش فعالیت*های دیگری جز سریال*سازی را دنبال می*کنند. این موضوع بسیاری از کارگردان*های تلویزیون را نیز خانه*نشین کرده است.
این نکته نیز قالب توجه است که تهیه*کنندگان می*توانند به تولید برنامه*های ترکیبی یا انواع و اقسام دیگر آثار تلویزیونی روی بیاورند، اما سریال سازان، روی بخش کارگردانی سریال متمرکز هستند و شرایط فعلی برخی از آنها را به سمت تله*فیلمسازی سوق داده و مانع حضور برخی دیگر در تلویزیون شده است. تمایل فیلمسازان به سریال سازی در شبکه نمایش خانگی گواهی بر همین ادعا است.
در این میان تنها بازیگران هستند که اوضاعی به مراتب بهتر دارند و تله فیلم*ها، اپیزودهای “شاید برای شما اتفاق بیفتد” و تولیدات شبکه نمایش خانگی و فیلم*های ویدیویی در کنار آثار سینمایی گاه حتی به همزمانی حضور آنها در چند پروژه می*انجامد.
با این حال تعدادی از سریال*سازان مدت*ها است بیکار در خانه نشسته*اند به نحوی که اگر خبرنگار باشید و پیگیر وضعیت تهیه*کنندگان و سریال سازان، از دی و بهمن ماه با این جمله مواجه شده*اید که پس از نوروز و در سال جدید تماس بگیرید. بعد از آن یک اتفاق تازه و تولید یک اثر نمایشی را که خبری به دنبال داشته باشد به زمانی پس از انتخابات موکول کرده*اند و این روزها هم که همه می*گویند بگذار برای وقتی که دولت یازدهم کاملا مستقر شده باشد.
در این روزها تنها نقطه امید برای اهالی تلویزیون که سال گذشته نه تنها با افزایش بودجه روبرو نبود بلکه نیمی از بودجه خود را دریافت کرد، استقرار دولت جدید و افزایش توان مالی سازمان برای تولیدات تازه است. گرچه تا همین حالا نیز خیلی دیر شده است و اگر تولید آثار کلید نخورد، تلویزیون با آنتن خالی مواجه خواهد بود. اتفاقی که البته پیش از این نیز با آن مواجه بوده است و بازپخش برنامه*ها و سریال*ها در این زمینه شهادت می*دهد.
باید باز هم منتظر ماند و دید پس از مستقر شدن دولت یازدهم، تکلیف سریال سازان بیکار و البته سریال*هایی که کلید خورده*اند و کمبود بودجه آنها را ناتمام گذاشته است، چه می*شود. با این امید که این بار دیگر، کلید خوردن سریال*های کد تولید گرفته و برگزاری جلسه برآورد فیلمنامه*های تصویب شده و گرفتن یک خبر داغ دست اول به زمان دیگری موکول نشود.ajax loader