ساختن سریال درباره مشاغل به خصوص مشاغل پرمخاطره یکی از موضوعات مورد علاقه کارگردان ها در همه دنیاست.سریال هایی از این دست مانند پرستارها، پزشکان، وکلا، ماموران آتش نشانی، ماموران اداره پلیس و…سالهاست که جزو پربیننده های تلویزیونی در تمام دنیا محسوب می شود و اکثر این سریال ها نیز درجه کیفی الف دارند. برای نمونه مجموعه تلویزیونی آناتومی گری را باید نام برد که یک مجموعه تلویزیونی آمریکایی در ژانر درام پزشکی است که از ۲۷ مارس ۲۰۰۵ توسط شبکه ABC آمریکا پخش می*شود. داستان اصلی این مجموعه تلویزیونی پیرامون زندگی چند دانشجوی پزشکی است که برای ادامه تحصیل و کسب تخصص جراحی به بیمارستان گریس شهر سیاتل وارد می*شوند. این سریال در سال ۲۰۰۶ برنده جایزه گلدن گلوب برای بهترین سریال درام شد. هم*چنین دوبار در سال*های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ برنده*ی جایزه بهترین سریال درام از جشنواره امی شده*است.در نظر سنجی که موسسه «نلسون مدیا ریسرچ» در سال ۲۰۱۰ انجام داد این سریال به عنوان پربیننده ترین سریال تلوزیونی آمریکا انتخاب شد.
با دوبله تعدادی از این سریال ها به زبان فارسی در تلویزیون نیز بینندگان ایرانی پای ثابت بسیاری از آنها از جمله سریال جذاب پرستاران بوده اند.
پس از اینکه میزان بالای مخاطبان این سریال ها مورد توجه کارگردانان ایرانی قرار گرفت در ایران نیز نمونه های فراوان فارسی آنها تولید شد که به دلیل نداشتن کیفیت نمونه های خارجی و بعضا کپی برداری های ناشیانه چندان مورد توجه بینندگان قرار نگرفت.
اما پس از پایان ماه مبارک رمضان دو سریال روی آنتن رفته که هردوی آنها درباره مشاغل ساخته شده اند و گویی پس از خروج سریال های ماورایی از بخش تولید صداوسیما این بار نوبت به ساخت سریال هایی با محوریت مشاغل خاص رسیده است.هردوی این سریال ها به صورت اپیزودیک ساخته شده و روایت خرده داستانهایی در کنار معرفی چند شخصیت اصلی هستند.
“ستاره حیات” که گفته می شود نخستین سریال اکشن پزشکی صدا و سیما است که درباره اورژانس پیش بیمارستانی تولید شده و لوکیشن اصلی این سریال یک پایگاه اورژانس در نزدیکی جاده تهران جاجرود است.
این سریال ۱۳ قسمتی که به*عنوان یک پروژه الف برآورد شده اکشنی پزشکی است و گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما آن را به کارگردانی جواد ارشاد و تهیه کنندگی فریبا توکلی با مشارکت مرکز مدیریت حوادث و فوریت*های پزشکی کشور تولید کرده است.
توکلی درباره شباهت*های این سریال با مجموعه خارجی پرستاران می گوید : این موضوع فقط یک ادعاست و درست نیست. ما در این سریال اورژانس پیش بیمارستانی را با اهداف آموزشی و نمایشی می سازیم در حالی که مجموعه پرستاران بیشتر به اورژانس بیمارستانی می پردازد.
این گفته در حالی مطرح می شود که با پخش همین چندقسمت نخست مخاطبان عادی نیز متوجه کپی کاری ها و تولید ناشیانه این سریال شده اند.حسین محجوب، بهزاد فراهانی، ثریا قاسمی، نیما رییسی، کامران تفتی، نسیم ادبی، فریبا متخصص، هما ارشاد، سوگل طهماسبی، الهام جعفرنژاد، فرخ نعمتی، سلیمانی، فرهاد بشارتی، فرزاد حاتمیان، سینا کرمی، محسن افشار، ملیحه روشن، آرش میراحمدی، مهدی باطبی، حسین خانی بیگ، صفا آقاجانی و کیاوش شالچیان بازیگران اصلی این سریال در کنار ۸۰ هنرمند دیگر هستند .این سریال درباره یک ناحیه از اورژانس کشور است و داستان آن پیرامون زندگی مسئول این پایگاه سلیمان میلانی می*گذرد. این مجموعه علاوه *بر نمایش زندگی خصوصی او به همراه همسر و فرزندانش و ماجراهای شخصی تکنسین*های اورژانس، در هر قسمت دو ماموریت اورژانسی را نیز نمایش می*دهد.
مجموعه “داوران” نیز که همزمان با سریال “ستاره حیات” روی آنتن است درباره خانواده* داوران، وکیل حقوقی است که در هر قسمت، درگیر پرونده*های خاص می*شود و اعضای این خانواده چهار نفری، بازیگران ثابت این مجموعه هستند.
چهار قصه از این مجموعه اپیزودیک با عناوین “آخرین دیدار”، ” پانسمان روح”، “دورترها” و “عکس یادگاری” را احمد امینی کارگردانی کرده است .
اپیزود «پانسمان روح» اولین اپیزود این مجموعه است که مسعود رایگان به عنوان بازیگر ثابت و سیامک اطلسی، رابعه مدنی و لیلی فرهادپور به عنوان بازیگران مهمان در این اپیزود حضور دارند.در این قصه به قلم اصغر عبدالهی می*بینیم که جلال داوران ناخواسته درگیر یک ماجرای طلاق خانوادگی می*شود و این شروع ماجراست.
در اپیزود «آخرین دیدار» پرونده پدر و پسری که مشترکا متهم به قتل دختری نوجوان هستند در قالب قصه*ای دراماتیک پیگیری می*شود. مسعود رایگان، پریوش نظریه، مهرداد ضیائی، مسعود انتظاری، نگارنیکخواه آزاد، سینا کرمی، مسعود آگاهی و شهنوش شهباززاده بازیگران این اپیزود هستند.
سریال داوران نسبت به ستاره حیات با کیفیت بالاتری ساخته شده و فیلمنامه منسجم و بازیهای روانتری نیز دارد با این حال جای سوال دارد که در یک محدوده زمانی خاص چرا باید با کج سلیقگی هرچه تمامتر دو سریال با مضمونی تقریبا مشابه به روی آنتن برود.
ajax loader