آمریکا دو نوع شبکه وجود داره شبکه های خصوصی که بیشمار هستن، این شبکه ها بخاطر اینکه عایدیشون از آبونمانیه که خانوارها بهشون میپردازن نگرانی تعداد بیننده هاشون رو ندارن برای همین به ندرت پیش میاد سریالی رو نیمه کاره بذارن اما آمریکا بجز اینها پنج خواهر بزرگ و معظم داره که برنامه هاشون رو به صورت مجانی برای خانوارها پخش میکنن این پنج خواهر عبارتند از CBS
FOX
ABC
NBC
CW
این ترتیبی هم که گذاشتم به ترتیب برتریشون از نظر جذب بیننده است. اما این شبکه ها برای ادامه حیات خودشون از اونجایی که آبونمانی دریافت نمیکنن به تبلیغات احتیاج دارن و تبلیغات هم به بیننده احتیاج داره اما نه هر بیننده ای، بیننده ای که هدف اون تبلیغات باشه، یعنی مثلاً یه ریش تراش هدف تبلیغاتش بچه ۵ساله نیست مثلاً یه رنج سنی بین ۱۸-۴۹سال مناسبترین گروه هدف این تبلیغات میتونه باشه پس خیلی احمقانه است که وسط برنامه کودک کسی بیاد تبلیغ ریش تراش بکنه و این دقیقاً چیزیه که در قراردادهای تبلیغاتی ذکر میشه و اگه شبکه نتونه اون خواسته ها رو براورده کنه حتی اگه تبلیغ هم پخش بشه و به تعداد لازم گروه هدف رو جذب نکنه قرارداد فسخ میشه و شبکه باید غرامت بپردازه پس مهمتر از تعداد بیننده، تعداد بیننده هاییه که در گروه هدف اکثریت قریب به اتفاق تبلیغات هستن و این گروه هدف در محدوده سنی ۱۸-۴۹سال هستش. این توضیحات نشون میده که برای شبکه ها مهمه که تعداد بیننده های ۱۸-۴۹سالشون بالا باشه نه تعداد بیننده های کلیشون و دقیقاً همین امر باعث به اشتباه افتادن بعضی دوستان میشه، بذارید براتون مثال بزنم
سریال فلش فوروارد که کنسل شد و من از مدتها قبل می دونستم که این اتفاق میفته ولی هرکی میرسید فکر میکرد دارم شوخی میکنم اما حقیقت اینه که سریال فلش فوروارد علیرقم اینکه خودم هم دوستش دارم اما برای شبکه ای بی سی یه فضاحت به تمام معنا بود، شروع فوق العاده ای که داشت خیلی ها رو امیدوار کرد اما زیاد نگذشته بود که این سریال به طرز شگفت اوری سقوط کرد و بخش اعظم بیننده های خودش رو از دست داد، یه سیستمی در آمریکا وجود داره به نام سیستم نیلسن که با محاسبات دقیق و اینکه در چه ساعتی کدوم تلویزیون رو کدوم کانال قرارداره حتی به تعداد دقیق نفرات تا دهگان هم دسترسی پیدا میکنن.

ajax loader