اگر به نظرسنجی شبکه من و تو (یک نهاد بی طرف) نگاهی بیندازیم صحت این عناوین را متوجه خواهیم شد و محبوبیت این ماهواره در بین پارسی زبانان را می توان از نظرات این نظرسنجی متوجه شد.

در این نظرسنجی ماهواره یاه ست با کسب بیش از 21.3% از آرا و با کمی اختلاف نسبت به ماهواره هاتبرد ، بالاتر از ماهواره هایی همچون عربست و یوتلست 7 آ (W3) به عنوان دومین ماهواره قابل دسترس ایرانیان قرار گرفت.

اما این آمار تا چه اندازه ای صحت دارد ؟

ابتدا نقاط ضعف این نظرسنجی :

1. در نظر سنجی دیگری در شبکه من و تو بیش از 15% بازدیدکنندگان از خارج از #ایران هستند که بیشتر این افراد به دلیل پوشش محدود بیم شرقی ماهواره یاه ست توانایی دریافت این ماهواره را ندارند و در نتیجه #جامعه آماری صحیحی انتخاب نشده است.

2. این نظرسنجی در یک شبکه ایرانی صورت گرفته و نه در یک شبکه متعلق به همگی پارسی زبانان در نتیجه بخش زیادی از دریافت کنندگان ماهواره یاه ست نادیده گرفته شده است. (قابل ذکر است که ماهواره یاه ست به دلیل مجاورت با ماهواره اکسپرس که تعداد زیادی از شبکه های بزرگ و محبوب افغانستان بر روی آن قرار دارند و همچنین ارائه ی اینترنت پرسرعت توسط ماهواره یاه ست بخش بزرگی از پارسی زبانان و #پشتو زبانان #افغانستان و #تاجیکستان این جهت را دریافت می کنند که دیگر ماهواره ها از این نظر بسیار کمتر در این مناطق بیننده دارند.)

3. افراد بسیاری از دارندگان یاه ست در ایران این جهت را برای تماشای سریال دریافت کرده اند که این افراد معمولآ در چنین نظرسنجی هایی شرکت نمی کنند.

4. بسیاری از افراد به دلایل امنیتی و ترس از مانیتورینگ رفتارشان در اینترنت حاضر به مراجعه به تارنمای من و تو نیستند.

5. افرادی که به طور معمول به تارنمای من و تو سر میزنند افرادی هستند که به دلایل مختلفی (همچون نژادپرستی ، شایعه های ساختگی موجود ، تمایل نداشتن به شبکه های سرگرمی و غیرسیاسی ، چرندگویی عده ای به اصطلاح اپزیسیون و نوچه هایشان برای گدایی بیشتر و...) تمایل چندانی به داشتن شبکه های ماهواره یاه ست ندارند.

6. افراد بسیاری ماهواره عربست را برای تماشای شبکه های صداوسیما دریافت می کنند که این افراد معمولآ به تارنمای من و تو سر نمی زنند.


اما نکات مثبت این نظرسنجی :

1. شبکه من و تو برای این نظرسنجی یک نهاد کاملآ بی طرف است.

2. در این نظرسنجی افراد بسیار زیادی شرکت کردند و در نتیجه جامعه آماری بسیار وسیع و بزرگی شامل می شود.

3. به تارنمای من و تو می توان بدون نیاز به استفاده از ابزار های گوناگون فیلترشکن و با استفاده از آی-پی های این شبکه دسترسی داشت.

4. برای شرکت کردن در این نظرسنجی نیازی به ثبت نام و یا داشتن نام کاربری ندارد.


================================================== ===
آمار 26% ماهواره هاتبرد نمایان پارازیت های گسترده بر روی این ماهواره است که این جهت را عملآ برای خیلی از ایرانیان غیر قابل دسترس کرده است.

عکس مربوط به 29 مرداد 1392 است و هر روزه به آمار ماهواره یاه ست افزوده می شود.

برای شرکت در این نظرسنجی به آدرس زیر مراجعه فرمایید :
http://www.manoto1.com/blogs/satellitepoll/blog339

همچنان با ما همراه باشید زیرا در ادامه تحلیل های دیگری از این نظرسنجی و همچنین آمار های دیگری از میزان دریافت ماهواره یاه ست از این تاربرگ شاهد خواهید بود.
پس با ما همچنان همراه باشید