همانطور که می دانید مقدمه ای از تحریم های شورای اروپا و دولت ایالات متحده در ماه اکتبر ۲۰۱۲ علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به تسویب رسید که پخش شبکه های این رسانه را برای اروپا از طریق ماهواره اپراتورهای یوتلست – اینتلست و آسترا دچار مشکل ساخت . به گزارش امروزناء این در حالیست که با این تحریم ها پخش شبکه های رسانه ملی از طریق ماهواره بدر موقعیت ۲۶ درجه شرقی با توجه به اینکه ۶ فرستنده از این ماهواره برای ایران و حتی با نام ” ایرانست ” نیز زمانی شناخته می شد از طرف مسئولان صدا و سیما ادامه دارد اما برای دریافت این ماهواره در اروپای مرکزی به آنتن با قطر ۱ متر نیاز است . بر این اساس شبکه های صدا و سیمای ایران به سراغ ماهواره های روسی و در اولین گام ماهواره Express AM22 موقعیت ۵۳ درجه شرقی با پیشنهاد ” خبرگزاری امروز ” و حتی برای چند هفته در ماهواره روسی دیگری چون Express AM44 موقعیت ۱۱ درجه غربی روی ایر رفتند .
شایان ذکر است که با وجود تحریم ها به طور کامل شبکه های رسانه ملی از اپراتورهای اروپایی قطع نشدند و مثلا در ماهواره Eutelsat 7A موقعیت ۷ درجه شرقی شبکه های جمهوری اسلامی ایران حتی با سیستم BISS کدگذاری شدند یا می توان به پخش شبکه های Film English, Hispan TV, Sahar 1 , Alkawthar TV در ماهواره Eutelsata 3D موقعیت ۳٫۱ درجه شرقی و در نهایت ماهواره Eutelsacie 8 West A موقعیت ۸ درجه غربی اشاره داشت .
در آخرین گام هم ماهواره روسی Yamal 402 موقعیت ۵۵ درجه شرقی با فرمت DVB-S2 مکان بعدی رسانه ملی شده است که با نام های تجاری غیر عادی مانند SCC TV پخش می شوند .
جالبتر از همه ی این اتفاقات و جابه جایی ها بازهم برای رصد این ماهواره آنتن بالای ۱ متر در اروپای مرکزی نیاز است .
نظر شما در مورد تحریم ها علیه رسانه و موفق بودن یا نبودن غرب چیست ؟
مشخصات دریافت :
۱۱٫۰۰۲ GHz, pol. H, SR 21500, FEC: 3/5; DVB-S2/8PSK